O sylwestrze słów kilka

Co roku w mediach słyszymy ostrzeżenia i historie o osobach, które straciły wzrok czy kończyny w wypadkach z petardami. Coraz częściej mówi się również o naszych czworonogach i o tym jaki stres przeżywają podczas fajerwerkowych zabaw swoich właścicieli, ale, wbrew powszechnej wiedzy, nie tylko zwierzaki wymagają specjalnego traktowania w Sylwestra.

Większość sylwestrowych rakiet zapewnia naszym uszom dźwięk o natężeniu 135 dB. Sporych rozmiarów petardy podnoszą poprzeczkę nawet do poziomu 190 dB. W obu tych przypadkach dźwięk jest głośniejszy niż startujący 30 metrów dalej odrzutowiec, a nawet niż typowy koncert rockowy! Dbajmy więc o nasz słuch szczególnie w wieczór 31. grudnia, bo poza pięknem i urokiem kolorowego, rozświetlonego nieba zagrożeniem dla naszych uszu (a tym bardziej dla uszu tych najmłodszych) jest duży hałas. Ochronić słuch możemy chociażby zakładając słuchawki ochronne (na przykład te żółte, rozpoznawalne z koncertów).

zdjęcie dwóch rąk trzymających zimne ognie

Mikrouszkodzenia słuchu spowodowane hałasem rakiet wybuchających na niebie to jedna strona medalu, po drugiej prezentują się dużo większe zagrożenia, w tym uwielbiane przez wszelakie media historie z petardami. Również do ekipy projektowej Na Migi dotarła tego typu opowieść. Młoda dziewczyna miała dużego pecha, podziwiając kolorowe rozbłyski na nocnym niebie, kiedy do kaptura jej kurtki wpadła petarda. Skutek był tragiczny: utrata 95% słuchu, której już nigdy nie odzyska, a wada będzie w dalszym ciągu postępować. Petarda wybuchła tuż obok jej ucha, oprócz samego uszkodzenia błon bębenkowych spowodowała też szkody dla głowy, przy których była potrzebna interwencja chirurga.

Spędźmy więc Sylwestra bawiąc się świetnie, ale jednocześnie odpowiedzialnie. Tak naprawdę wystarczy zwracać uwagę na to, co się dzieje wokół nas i postępować zgodnie z instrukcjami na pudełkach rakiet i petard. Przez chwilę nieuwagi można stracić jeden ze zmysłów, które towarzyszyć nam muszą do końca życia, a żeby temu zapobiec, zazwyczaj wystarczy tylko racjonalnie myśleć ;).

Życzymy Wam szczęśliwego Nowego Roku oraz szampańskiej (i bezpiecznej) zabawy sylwestrowej!

Zespół Na Migi

One Reply to “O sylwestrze słów kilka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *